AKTUÁLNĚ:
  • Blog již nebude aktualizován - bude pouze udržován bez nových příspěvků - děkuji za pochopení
  • Přidány komplety otázek a odpovědí na pěstování MR v rubrice Časté dotazy
  • Přidána a doplněna rubrika Co k MR o možných doplňcích k masožravým rostlinám
  • Veškeré dotazy, které položíte formou komentáře jsou zodpovídány emailem (pakliže ho uvedete)

Otázky a odpovědi 2.část

12. prosince 2013 v 18:25 |  Časté dotazy
Dobrý den, asi před týdnem jsem si koupila láčkovku, jak jsem zjistila, Nepenthes alata, v obchodě se zeleninou, kde úplně nevěděli, jak ji pěstovat, byla v šeru, v průvanu, u dveří otevřených ven, poté co jsem zjistila, že ji mám rosit, jsem nemohla sehnat rozprašovat, tak jsem na ni cákala vodu rukou, důkladně rosím asi 2dny (ale já vím, chudinka malá. Přečetla jsem si hodně z Vašich rad, přesto bych se chtěla sama zeptat. Dost z těch láček z vrchu nápadně zasychá, vyrostla 1 nová (aspoň myslím, že tam původně nebyla). Protože nemám zatím akvárko, chci ji schovat do pytlíku a rosit, ale co mě zajímá - neublížila jsem jí zásadně? Vzpamatuje se? A mohla byste mi doporučit nějaký ten hybrid, u kterého stačí menší vlhkost a bude láčkovat? Děkuji moc, zkoušela jsem sem vložit fotku, ale nejde mi to :-( Těším se na Vaši odpověď, Renata

Dobrý večer, druh, který jste si zakoupila může být N. alata, ale také její hybrid, oni totiž prodejci dovážejí tyto druhy a křížence z Nizozemí a svou neznalostí zaměňují jejich název. Každopádně ať už se jedná o čistý druh N. alata a nebo její hybrid, tak je to jeden z nejodolnějších vůbec a mohu potvrdit, že se vzpamatuje i z velice špatných podmínek. Sama pěstuji jednu rostlinu přes léto normálně venku na slunci, ale s květináčem napůl ponořeným ve vodě, kvůli odparu vody; druhou rostlinu mám v akváriu, kde mám i další druhy masožravek. Oběma se daří dobře.
Teď ke stavu zakoupené láčkovky, průvan, šero i nedostatek vlhkosti tento druh jistě přežije, tedy ne dlouhodobě, ale jelikož jste dle Vašeho popisu již zajistila "rekonvalescenci" tak jsem si tím téměř jistá. Všeobecně láčkovky potřebují vysokou vlhkost vzduchu, některé druhy až ke 100%, Vámi zakoupený druh by měl bezpečně růst už při 50% vlhkosti, ale nevím zda by láčkoval. Při cca 70% už bude určitě tvořit nové pasti. Rosení rostliny zajistí na pár minut až stoprocentní vlhkost, ale opravdu jen na chvilku, je důležité udržovat substrát neustále vlhký a nejlépe kolem rostliny umístit rašeliník. Mně se osvědčil sušený, protože živý rychle roste a jeho kořeny bránily růstu samotným láčkovkám. Pakliže si pořídíte akvárko nebo nějakou podobnou nádobu, tak se zajištěním vlhkosti nebude problém, stačí klidně na dno nasypat vrstvu keramzitu, na který nalijete vodu a ta se bude rovnoměrně odpařovat. Nyní ale nastane problém s umístěním akvárka, to by se totiž nemělo přehřívat, což je problém především přes léto. Proto mám své velké akvárium umístěné ve tmavém rohu pokoje a nad ním mám umístěné led pásky se studeným a teplým světlem a další osvětlení, který nehřeje. Pokud nechcete přisvětlovat, budete muset akvárko umístit co nejblíže k oknu a zároveň ho přes léto otvírat, aby mohlo větrat. Sama jsem svého času ochlazovala akvárka i kostkami ledu pohozenými na dně. Jinak v akvárcích se tvoří hustý, mokrý vzduch, který je skvělým prostředím pro růst plísní a různých hub. Mně samotné přes jaro a léto v akváriu vyrůstají krásné žluté houbičky, avšak ty rostlinám neublíží. Pokud byste v akvárku pěstovala jen tento druh láčkovky, tak by se vzduchem v akváriu neměl být problém, jelikož jak jsem již zmínila, jsou to odolné rostliny. Ale občasné provětrání je vždy ku prospěchu.
Zatím tedy jak píšete, můžete rostlinu umístit do pytlíku, ale dbejte na to, aby byl opravdu průhledný. Nevím jak je Vaše láčkovka velká, ale kdyby to nebyl ještě obr, tak ji klidně zaklopte zavařovačkou od okurků, ta obstará také ideální klima.
Z láček si starosti nedělejte, při zajištění již zmíněných podmínek je rostlina začne opět tvořit, je však důležité uvědomit si, že i láčkovka potřebuje určitý čas na vzpamatování a proto to nemusí být ani za měsíc nebo čtvrt roku. Každý pohyb a přesouvání rostliny zabrzďuje její růst.


Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, s jakýmy druhy mohu láčkovku kombinovat. Která masožravka má podobné podmínky pro růst a vývoj. Předem děkuji za odpověď Radka
Láčkovka potřebuje vyšší vzdušnou vlhkost a k ní se mohou hodit i některé druhy rosnatek - pralesní rosnatky - d. adeale, prolifera ale třeba i d.capensis nebo capillaris. Asi bych nekombinovala mucholapku a tučnici spolu s láčkovkama protože ty nepotřebují takovou vysokou vlhkost a rosení na listy.

Dobrý den,chtěl jsem si koupit láčkovku,ale nevím zda jsem schopen jí poskytnout pro ni nezbytné podmínky(akvárko kvůli vlhkosti),myslíte že by stačilo kdybych použil nějakou tu folii?? ???
Dobrý den, je důležité zachovat vysokou vlhkost vzduchu. Ideální prostředí vytvoří akvárko, terárko nebo větší sklenice. Vše se také odvíjí od velikosti dané láčkovky. Například já pěstuji klasický hybrid co se prodává v obchodech (něco jako N. alata)venku přes léto, bez jakéhokoli akvária apod, akorát udržuji přemokřený substrát a také kolem rostliny nechávám i jiné květináče, ze kterých se odpařuje voda a tak zvyšuje vlhkost. Pro začátek bych Vám doporučila nějaký hybrid, u kterého stačí i menší vlhkost a bude Vám láčkovat.

Dobry den, chtel jsem se zeptat na par veci..Pestuji v panelovem dome 3 lackovky. Zacnu prvni; Adelou... je zavesena na retezu a kazdy den ji prolevam tak, ze mam pod ni kybl a necham ji odtect a Adela roste jak zadna jina ale nedela mi lacky. Druha a treti je Claudie a Zdenicka , ktere mam na parepetu a Claudie ma lacku az se mi to nechce verit jen se ale bojim, ze uz je na holky venku v noci zima a tak se akutne a s prosikem ptam...mam je nechat jeste nejaky cas venku a nebo uz zazimovat domu?? Jinak je rosim kazdou hodinu ( MIMO NOC) dekuji za rychlou odpoved. Pavel :-)
Dobrý den, to, že proléváte substrát láčkovky je dobré a určitě to zajistí dostatek vlhkosti kořenovému systému, avšak prolévání může také vyplavovat živiny ze substrátu a navíc jen proléváním nezajistíte dostatečně vysokou vzdušnou vlhkost. Sice jste uvedl, že láčkovku rosíte každý den, ale obávám se, že to nestačí. Také záleží na tom, jaký druh vlastníte. Hybridy bývají všeobecně odolnější a tak rostou i mimo vitrínu, avšak jen někdy tvoří láčky. O botanických druzích ani nemluvě, ty ve většině případů porostou jen ve vitríně. Teď záleží jak velká je Vaše rostlina, pokud je ještě menší, tak ji lze umístit do malého akvárka po rybičkách nebo dokonce i do sklenice třeba od okurek :) s částečně přikrytým otvorem. Pokud ovšem takové možnosti nemáte, tak můžete ještě zkusit průhledný sáček nebo pet láhev, kterou umístíte přes rostlinu. Všeobecně, je ale nejlepší mít více rostlin umístěných ve vitríně, a to i ve velkých květináčích, protože láčkovky je lepší přesazovat jen tak jednou za dva i tři roky. Tyto velké květináče dokáží udržet vlhko delší dobu, a tudíž vytvoří stabilnější prostředí, co se týče vlhkosti. Samozřejmě, ale nevím, jak dlouho rostliny máte, také je možné, že jsou relativně nové (do jednoho roku) a teprve si na prostředí, které jim dopřáváte zvykají a pokud se tedy jedná o hybridy (ty jsou nejčastěji prodávány v květinářstvích a obchodních řetězcích) tak Vám možná začne tvořit láčky i na volném prostranství, pokud je tedy budete i nadále zalévat a rosit. Tak bych jim dala ještě nějakou dobu čas a uvidíte jak porostou. Pokud tedy listy tvoří stále pěkné, tak není důvod se obávat. Co se týče nadcházejícího zimního období, tak bych Vám doporučila už rostliny přesunout na teplejší a stabilnější místo. Teď se zase dostáváme k otázce, zda máte botanické druhy či hybridy. Botanické druhy jsou totiž horské a nížinné, což znamená, že ty horské si přímo libují ve snižování teploty přes noc, avšak nížinné rostliny by toto zajisté nepřežily. Každopádně přesunutím rostliny v rámci prevence před zmrznutím do místnosti nic nezkazíte. Můžete mi zaslat i nějaké fotografie a zkusíme určit, zda se jedná o hybridy či botanické druhy a také jak to vypadá s tvořením láček ;-) Snad Vám odpověď alespoň trochu pomohla. Přeji příjemný zbytek dne.

Zdravím, dostala jsem před nedávnem docela velkou láčkovku. Ale v posledním měsíci mi začínaji všechny láčkovky schnout..nevíte v čem by mohl být problém? Pravidelne zalévám i kropím a pro větší vlkhost ji mám pověšenou v koupelně..díky za odpověď. Pavla
Dobrý den, láčky mají svou životnost a tak také nemohou být na listu po celou dobu života rostliny. Po určité době uschnou a můžete je odstřihnout. Pokud láčkovce dopřejete požadované podmínky pro růst tak začne nové na nových listech opět tvořit. Dle Vašich informací, které jste napsala, má dostatečnou vlhkost a tak se jich jistě brzy dočkáte ;-)

DOBRY DEN, RADA BYCH VAS POZADALA O RADU. MAM LACKOVKU, ASI SE JI DARI-ROSTOU JI I NOVE LACKY,ALE RADA BYCH JI DOPRALA LEPSI PECI. OBJEDNALA SEM SI PALUDARIUM A CHTELA SEM SE ZEPTAT,JAK JI TAM MAM ZASADIT? UMISTIT I S KVETINACEM,NEBO JI VYNDAT Z KVETINACE A JEN TAK JI TAM UMISTIT? URCITE TAM BUDU CHTIT DAT I JINE DALSI MASOZRAVKY.MOC DEKUJI ZA RADU :-)

Dobrý den, láčkovku můžete do paludária umístit v květináči i bez. Vše záleží na rozměru celkové vitríny. Ovšem doporučovala bych umístění s květináčem, a to tak, že květináč s rostlinou můžete klidně kolem dokola zasypat rašelinou a tím docílíte upraveného prostředí a zároveň budete mít snazší manipulaci s rostlinou. Stejným způsobem můžete přidat i ostatní rostlinky. Přeji mnoho úspěchů při pěstování MR. ;-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zlatana Zlatana | E-mail | 2. ledna 2016 v 19:49 | Reagovat

Dobrý den, mám láčkovku, která mi vykvetla a chtěla bych semínka využít k rozmnožování, ale nechci jí ublížit. Květ už začíná usychat, tak nevím, jak dlouho ještě můžu čekat. Děkuji za odpověď.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama