AKTUÁLNĚ:
  • Blog již nebude aktualizován - bude pouze udržován bez nových příspěvků - děkuji za pochopení
  • Přidány komplety otázek a odpovědí na pěstování MR v rubrice Časté dotazy
  • Přidána a doplněna rubrika Co k MR o možných doplňcích k masožravým rostlinám
  • Veškeré dotazy, které položíte formou komentáře jsou zodpovídány emailem (pakliže ho uvedete)

Otázky a odpovědi 1.část

12. prosince 2013 v 18:24 |  Časté dotazy
Dobrý den, dostala jsem láčkovku a zdárně roste. Někde jsem četla, že vyroste až do délky 3 metrů, je to pravda? A jestli jo, jak ji nejlépe zkompaktnit aby se vešla do akvárka? Díky za radu.
Dobrý den, ano i takové láčkovky existují, jedná se o liánovitý typ, který dorůstá až několik metrů. Mezi takové patří i N. alata, pokud tento typ máte (což brzy při správných pěstebních podmínkách poznáte), tak jej můžete umírnit seřezáváním vrcholů, ze kterých můžete získat další rostliny (vrcholy zasadíte do čisté rašeliny v akvárku s vysokou RV). Rostlina totiž po zkrácení, vyraší buď od kořene a vytvoří nové mladé rostlinky (které asi při pěti listech a tvoření láček, můžete oddělit od mateční rostliny) a nebo se rozvětví. Zkracováním rostlině vyloženě neublížíte. Přeji hodně úspěchů při pěstování ;-)

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, proč listy láčkovky žloutnou? Může za to nevhodná voda? Ráda bych láčkovku přesadila a zahradnice mi poradila přidat i piliny, že prý dobře drží vodu a tím i vlhkost...nemůže to láčkovce ublížit? Děkuji za radu.
Dobrý den, žloutnutí listů může mít spoustu důvodu, a to i přemokření a tudíž hnilobu kořenů ale i naprosto normální odumírání listů, které jako každé rostlině nemohou sloužit po celou dobu. Pokud listy žloutnou od spodu tak se teoreticky jedná o normální proces a není potřeba se strachovat, avšak nejlepší by byla fotka. Co se týče substrátu, tak je důležitý, aby byl hodně vzdušní a dokázal udržet vlhkost jak jste již zmínila, nejsem si však jista zda piliny jsou nejvhodnější metodou, raději bych volila buď sušený a nebo živý rašeliník a pokud ho nemáte, tak na drobno nakrájený molitan, který krásně saje vodu ,) Snad jsem Vám pomohla.

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, před nějakou dobou cca nelelé tři měsíce jsem si koupil květináč, ve kterém jsou dvě rostliny láčkovky, mají opravdu velké pasti, největší má délku 26cm. Rostliny už dříve byly řízkované, to se poznalo na první pohled. Hned vedle začaly růst další výhonky, které mi za ty tři měsíce dosti vyrostly, cca 30cm. Tak jsem je také uřízl a nařízkoval jsem je do supstrátu pro masožravé rostliny. Ošetřil jsem je práškovym stimulátorem a zasadil do substrátu. Pro kytky jsem udělal provizorní akvárium ze dřevených tyček a potravinářské folie, pravidelně je rosim stojí ve vodě, tak si myslim, že vlhkost jim je dopřána, listy jsem zastřihl, nechal jsem tam akorád dva poslední, ještě nerozvynuté. Rostliny mam podstatě takhle již dva týdny a předevčírem jsem zpatřil, že na koncích mi černají, tak se chci zeptat co to znamená a jaká je příčina. Díky za odpověď
Davide, udělal jsi zásadní chybu a to že jsi výhonky rostoucí z mateční rostliny odstřihnul, vždy když ti vyrostou a chceš rostlinu namnožit tak je nech tak dlouho růst, dokud ti nezačnou láčkovat samotné rostlinky a nebudou mít více jak 5 velkých listů, v té době už mají výhonky vlastní kořeny a lze je oddělit od mateční rostliny. To že rostlina černá znamená, že hnije a už jí nepomůžeš. Příště to zkus tímto způsobem a uvidíš že budeš slavit úspěch! Nenech se prvními nezdary odradit a pokračuj, určitě z tebe bude dobrý pěstitel!

Ahojky, da se lackovka nejak strihat, vyrostla mi nejak rychle a konecne se mi zacaly tvorit i lacky (strcila jsem ji podle rady do silonoveho pytliku a svete div se funguje to), chtela bych ji mit mensiho vzrustu - cili dotaz da se strihat? diky
hoj, ano dá se stříhat a většina lidí to provozuje běžně, když ti přeroste přes hlavu, klidně ji střihni a ustřižený vršek můžeš zasadit a třeba ti vyroste i další rostlinka :) Ustřihnutý vršek můžeš ošetřit kořenovým stimulantem a zasadit do čisté rašeliny nebo rašeliníku :)

Koupili jsme si láčkovku s láčkami. Nevím, jestli se jí u nás líbí, asi ne. Po 2 měsících začínají láčky tmavnout a "odkvétat". Chtěla bych se zeptat, co se stane potom. Dokáže původní list udělat novou láčku nebo celý odumře?

Ahoj, láčka není květ :) je to past na konci listu která se časem uzpůsobila na chytání hmyzu protože v přírodě žije v chudých zeminách-proto jim také dáváme substrát epifytní. To že láčka časem uschne je úplně normální, každému druhu láčkovky láčky vydrží jinak dlouhou dobu. Původní list již novou láčku nevytvoří, proto až láčka seschne tak ji můžeš ustřihnout. Láčky se tvoří jen na nových listech a to jen když mají určité podmínky - především vysoká vlhkost kolem 80%. Nemáš nějakou foktu té láčkovky? Můžeš mi ji poslat na email, který mám v kontaktech, pak bych ti mohla třeba říct zda je to sesychání je opravdu stářím láček anebo špatným prostředím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama